Aracı Sürenin Vefatı Halinde Tazminat

Aracı Sürenin Vefatı Halinde Tazminat
Hukuk içinde en çok merak edilen konuların başında aracı sürenin vefatı halinde tazminat durumu gelmektedir. Bu konuya dair Yargıtay tarafından bir karar verilmiştir. Bu karara göre aracı süren bir kişi vefat ettikten sonra geride kalanlar, sahipsiz oldukları ve yakınlarının desteğini alamadıkları için tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bu anlamda trafik kazası avukatı devreye girmektedir. Çünkü bu konuya hakim olmayan kişiler, kesinlikle profesyonel bir yardım almalıdır. Böylelikler, sigorta şirketlerine karşı dava açma hakkı mevcuttur. Özellikle tazminat alabilmek için bu tip davaların açılması, Yargıtay’ın vermiş olduğu karardan sonra bir artış göstermiştir.
Dava Açma Hakkına Kimler Sahiptir?
Dava açma hakkı ölümlü kazalardan sonra iki farklı şekilde olabilmektedir. Eğer trafik kazasına karışan sürücü, kazada vefat etmemişse, yasanın vermiş olduğu hakka dayanarak dava açabilmektedir. Bu noktada hem maddi hem de manevi dava açma hakkı söz konusudur. Ancak sürücü vefat ettiyse ve bu durumdan dolayı geride kalan kişiler zarar gördüyse, dava açma hakkı kişinin ailesine, kardeşlerine, çocuklarına, nişanlısına aittir. Bu tip davalarda kesinlikle trafik kazası avukatı Ankara ile iletişime geçmek gerekmektedir.
Dava Açma Süresi Nedir?
Dava açma süresi genel olara 1 senedir. Buna göre trafik kazasından sonra ortaya çıkan zararın öğrenildiği tarihten itibaren, 1 yıl içinde bir dava açılabilir. Bunun yanı sıra aracı sürenin vefatı halinde tazminat davalarında bir zaman aşımı süresi söz konusudur. Bu süre ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak trafik kazası sonrasında ortaya çıkan zararın miktarına göre bu süreler değişebilmektedir.
Kusurlu Aracın Şoförüne Yolcular Dava Açılabilir mi?
Merak edilen bir diğer konu ise yolcuların, kusurlu olarak tanımlanan araç şoförüne dava açıp açamamasıdır. Buna göre dava açma gibi bir hak söz konusudur. Ancak devreye ailevi nedenler girdiği için bu durum pek gerçekleşmez. Bundan dolayı dava sigorta şirketine dava açmak mümkün olacaktır. Çünkü şoför kusurludur ve vefat etmiştir. Bu noktada zararı tazminat edilmesi için sigorta şirketine tazminat davası açılabilir.

Related Posts

Leave us a reply

API –>