YENİ ŞAFAK

‘İddianame subjektif yargılarla yazılmış’

Savcı, Erdoğan hakkında açılan malvarlığı davasında, daha önce hazırlanan iddianamenin "subjektif düşüncelerle yazıldığını" söyledi. Mahkeme de "beraat" kararı verdi.

AK Parti lideri Tayyip Erdoğan, "haksız malvarlığı edindiği" iddiasıyla yargılandığı davada, bilirkişi raporu ve savcının da aynı yöndeki isteği üzerine beraat etti.

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına, Erdoğan'ın avukatı Ahmet Erenoğlu ile müdahil Hazine avukatı Serpil Dalokay katıldı. Duruşmayı CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen ile birlikte CHP'li altı milletvekili ve çok sayıda gazeteci izledi. Duruşma hakimi İbrahim Kozan, Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa ettiği dönemle AK Parti Genel Başkanı olduğu dönemde verdiği mal bildirimleriyle ilgili bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını bildirerek, taraf avukatlarına rapor hakkındaki görüşlerini sordu. Erdoğan'ın avukatı Erenoğlu, raporu yerinde bulduklarını belirtirken, Hazine avukatı Dalokay da "takdir mahkemenin" dedi.

Savcı: İddianame subjektif

Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir de, iddianamede, Erdoğan'ın malvarlığıyla ilgili subjektif değerlendirmeler yapıldığını, buna karşın, bilirkişi raporunun ise yargılama aşamasındaki delil ve belgeler gözönüne alınarak, hukukçu gözüyle objektif kriterlerle hazırlandığını bildirdi.

Hakim Kozan, Savcı Özdemir'in talebi doğrultusunda, ilk duruşmada Erdoğan'ın çocuklarının öğrenim durumları ve aldıkları bursların tesbitinden, davanın esasına etkili olmayacağı gerekçesiyle vazgeçilmesine karar verdi. Sanık ve müdahil avukatlarının soruşturmanın genişletilmesine ilişkin talepleri olmadığını bildirmelerinin ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Savcı Özdemir, Erdoğan'ın verdiği iki ayrı mal beyanı arasında 2 yıl 9 ay bulunduğuna dikkat çekerek, "Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu"na göre, kamu görevindeki kişilerin görev sürelerinin incelenebileceğini hatırlattı. Bilirkişi raporu doğrultusunda suç unsuru bulunmadığını savunan Özdemir, Erdoğan hakkında beraat talebinde bulundu. Hakim Kozan da, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı gibi suç unsurunun da oluşmadığı gerekçesiyle Erdoğan'ın beraatine karar verildiğini açıkladı.

AK Parti lideri Erdoğan da, AK Parti Grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, kararı "beklediğim karardı" diye değerlendirdi.

MİLLİYET

20130126180709!Milliyet_logosuErdoğanın serveti beraat etti

Hazine avukatının sorulara "mahkemenin takdiri" diye yanıt vermesi nedeniyle "jet karar" çıktı. Mahkeme heyeti, Erdoğanın oğlunun düğününde takılan altınları "uygun" buldu

30 kilo altın takıya mahkeme onayı! Mahkemenin önceki taleplerinden vazgeçmesi ve Hazine avukatının tüm sorulara "mahkemenin takdiri" diye yanıt vermesi nedeniyle, 2-3 duruşma daha uzaması beklenen dava dün karara bağlandı ve mahkeme, Erdoğan hakkındaki suçun unsurlarının oluşmadığına karar verdi.Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesindeki dünkü duruşmaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra AKP Genel Başkanı olduğu tarihe kadar geçen 2 yıl 9 ay 9 günlük sürede 256 milyar liralık haksız mal edindiği öne sürülen Erdoğan katılmadı. Erdoğanın avukatı Ahmet Erenoğlu ile müdahil Hazinenin avukatı Serpil Dalokay, duruşmada hazır bulundu. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen de duruşmayı izledi.Yargıç Kozan, Erdoğanın önceki duruşmalarda 256 milyar liralık gelir farkını açıklarken yaptığı "Oğlum Ahmet Burak Erdoğana düğününde 30 kilo altın takıldı. Altınları oğlumdan borç alarak Asgold Kuyumculukta bozdurdum. Altınlar 262 milyar lira tuttu" savunmasıyla ilgili bilirkişi raporunun dün mahkemeye ulaştığını söyledi.Raporda, örf ve ananelere göre düğünlerde mark, dolar ve altın takıldığı, Erdoğanın oğluna takılan altınların, 256 milyar lirayı karşıladığı kaydedildi. Avukat Erenoğlu, rapora katıldıklarını belirtirken, Dalokay yine "Mahkemenin takdirine bırakıyorum" dedi. Yargıç Kozan ise, davada yeterli ve inandırıcı nitelikte delil bulunmadığı ve sanığa isnat edilen suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek, Erdoğanın beraatına karar verdi. Davada, Erdoğan hakkında 5 yıl 10 ay hapis cezası talep ediliyordu. AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, haksız mal edindiği gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etti. Beklediğim karardı Erdoğan, "Davanın açılması yanlış mıydı" sorusuna "Onu açanlara sorun" yanıtını verdi. Duruşmayı CHP milletvekilleri Zekeriya Akıncı, Tacidar Seyhan, Ahmet Yılmaz Kaya, Nail Kamacı, Rasim Çakırla birlikte izleyen CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Daha önce de Erdoğanı, duruşmalara gelmediği, ifadesini duruşmalar dışında mesai saatinin bitimine doğru verdiği için eleştirmiştik. Dokunulmazlığı olmayan bir kişi mahkemelerden kaçmamalı. Bu kamu vicdanını rahatsız ediyor." Hakkındaki davanın sonuçlandığını AKP Grup toplantısından sonra öğrenen Erdoğan "Beklediğim karardı" dedi.

HÜRRİYET

hurriyet-gazetesi-logoHazine avukatı beraate itiraz etmedi

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi, haksız malvarlığı davasından yargılanan AKP Lideri Tayyip Erdoğan'ın beraatine karar verdi. Davaya müdahil olarak katılan Hazine avukatının, Erdoğan'ın lehine düzenlenen ikinci bilirkişi raporuna itiraz etmemesi dikkat çekti.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, haksız mal varlığı edindiği iddiasıyla 5 aydır yargılandığı davada, ‘suç unsurları oluşmadığı’ gerekçesiyle beraat etti.

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya, Erdoğan'ın avukatı Ahmet Erenoğlu, müdahil Hazine avukatı Serpil Dalokay katıldı. Erdoğan'ın avukatı Erenoğlu, AKP Lideri’nin lehine olduğu öğrenilen rapora diyecekleri olmadığını, raporu yerinde bulduklarını söyledi. Müdahil Hazine avukatı Dalokay'ın da Erdoğan'ın lehine olan bilirkişi raporuna itiraz etmemesi ve ‘‘takdir mahkemenindir’’ diye yanıt vermesi dikkat çekti.

SAVCIDAN RAPORA ÖVGÜ

Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir de mahkemeye gelen ikinci raporun gerçekçi ve yargılama sürecine uygun olduğunu söyledi. İddianamede, Erdoğan'ın mal varlığıyla ilgili subjektif değerlendirmeler yapıldığını savunan Özdemir, bilirkişi raporunun ise yargılama aşamasındaki delil ve belgeler gözönüne alınarak, hukukçu gözüyle objektif kriterlerle hazırlandığını kaydetti.

17 Temmuz 2002'deki duruşmada, Erdoğan'ın çocuklarının burslarının araştırılmasını isteyen Yargıç İbrahim Kozan, Savcı özdemir'in talebi üzerine, ‘davanın esasına etkili olmayacağı’ gerekçesiyle bu araştırmadan vazgeçti.

KAZANMA HAKKI

İki mal beyanı arasında 2 yıl 9 ay bulunduğunu anlatan Savcı Özdemir, Erdoğan'ın bu süreçte serbestçe para kazanma hakkına sahip olduğunu kaydetti. Savcı Özdemir,mahkemeye dün sunulan bilirkişi raporu doğrultusunda, suç unsuru bulunmadığından Erdoğan'ın beraatinini istedi.

Yargıç Kozan da tüm dosya içeriğinden Erdoğan aleyhinde yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı gibi suç unsurunun da oluşmadığı gerekçesiyle sanığı beraatine karar verildiğini açıkladı.

5 yıl hapis isteniyordu

DAVA iddianamesinde, AKP Lideri Erdoğan'ın 1998 ve 2001'deki mal bildirimleri arasında 256 milyar 138 milyon lira fark bulunduğu belirtiliyordu. 3628 Sayılı Mal Bildirimi Yasası'na muhalefet suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına mahkûm edilmesi isteniyordu. Erdoğan'ın, aynı yasa uyarınca, haksız edindiği iddia edilen malların zor alımı, ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı tutulması, verilen cezaların tecil edilmemesi, paraya veya tedbire çevrilmemesi ve ön ödeme ile düşürülmemesi talep ediliyordu.

Erdoğan: Sonuç normal

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraat kararını ‘‘beklediğim karardı’’ diye değerlendirdi. Erdoğan, ‘‘Sizce böyle bir davanın açılması mı yanlıştı?’’ sorusuna karşılık da, ‘‘İşte onu açanlara soracaksınız, bana değil’’ dedi.

CHP: Sözünü tutsun

DURUŞMAYI 5 milletvekili arkadaşıyla izleyen CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, AKP Lideri Erdoğan'ın dokunulmazlıkların kaldırılmasını vaat ettiğini anımsatarak, ‘‘Erdoğan'ın sözünde durmasını istiyoruz’’ dedi. Sevigen, ‘‘Amacımız mahkemeleri etkilemek değil. Dokunulmazlığı olmayan kişilerin mahkemelerden kaçmaması lazım. Bu, kamu vicdanını rahatsız ediyor’’ diye konuştu.

RADİKAL

radikal-logoErdoğan, mal varlığı davasından vareste tutuldu

AKP lideri Erdoğan'ın, haksız mal varlığı edindiği iddiasıyla yargılandığı davada, bundan sonraki duruşmalardan vareste tutulmasına karar verildi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, haksız mal varlığı edindiği iddiasıyla yargılandığı davada, bundan sonraki duruşmalardan vareste tutulmasına karar verildi. Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, milletvekili seçilen Hayati Yazıcı ve Haluk İpek'in yerine Erdoğan'ın yeni avukatları ile Hazine avukatı katıldı. Yargıç İbrahim Kozan, Hazine avukatı Serpil Dalokay'ın müdahale dilekçesi sunduğunu belirtti. Kozan, Cumhuriyet Savcısı'nın da görüşü doğrultusunda, suçtan zarar görme olasılığı bulunması nedeniyle Hazine'nin davaya müdahil edilmesine karar verildiğini açıkladı. Erdoğan'ın, duruşma günü Ankara'da olamayacağı gerekçesiyle sunduğu mazeret dilekçesinin kabul edildiğini kaydeden Kozan, bu nedenle ifadesinin daha önce alındığını anımsattı. Hazine avukatı Dalokay ise, Erdoğan'ın suçlamaları reddettiğine dair savunmasını kabul etmediklerini söyledi. Duruşmada söz alan Erdoğan'ın avukatlarından Ahmet Erenoğlu, müvekkillerinin mal varlığıyla ilgili yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti. Erenoğlu, ayrıca, Erdoğan'ın yurtiçindeki ve yurtdışındaki yoğun programları nedeniyle bundan sonraki duruşmalardan vareste tutulmasına karar verilmesini talep etti. Erenoğlu'nun talebi doğrultusunda Erdoğan'ın bundan sonraki duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren Kozan, dosyanın 3 kişilik uzman bilirkişi heyetine gönderilmesini de hükme bağladı. Erdoğan, bu ara kararla, bundan sonraki duruşmalara katılmayabilecek. İddianamede, Recep Tayyip Erdoğan'ın 1998 ile 2001 yılları arasındaki mal bildirimleri arasında 256 milyar 138 milyon lira fark bulunduğu belirtiliyor. 3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'nun 13/1. maddesi uyarınca, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istenen Erdoğan'ın, aynı yasanın 14. maddesi uyarınca, haksız edindiği iddia edilen malların zor alımına karar verilmesi talep ediliyor. Ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı tutulması da istenen Erdoğan'a verilen cezaların tecil edilmemesi, paraya veya tedbire çevrilmemesi ve ön ödeme ile düşürülmemesi de öngörülüyor. İddianamede, herhangi bir suçtan mahkumiyet alan bir kişinin 5 yıl içinde başka bir suç daha işlemesi halinde, cezasını 1/6 oranında artıran Türk Ceza Kanunu'nun 'tekerrür' başlıklı 81. maddesi uyarınca, Erdoğan'ın sonuç olarak 5 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum edilmesi isteniyor.

API –>