İş Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası
22 Mayıs 2021

İş Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası
İş kazası sonucunda işçilere ve iş verenlere bazı hususlarda çeşitli yükümlülükler doğar. Bu yükümlülükler neticesinde ise iş kazası nedeniyle tazminat davası açılabilmesi mümkün olur. Kişilerin iş kazasına uğradıklarında yapması gereken birtakım işlemler bulunur.
İş Kazası Halinde Neler Yapılmalı
İş kazasına uğranması durumunda kişiler haklarını korumak adına bazı işlemler gerçekleştirmek zorunda. İş kazası halinde yapılması gerekenler;
– Sağlık müdahalesi gerçekleştirilmesi öncelikle olarak yapılması gereken işlemler arasında yer alıyor.
– İşyeri kaza raporu düzenlenmesi de gerekiyor. Tutanağa ise iki şahit adı yazılmalı ve imzaları alınmalıdır.
– Bunun yanı sıra kaza, bağlı bulunan jandarma ve emniyete bildirilmeli.
– Ayrıca iş kazasının sosyal güvenlik kurumuna da bildirilmesi oldukça önemlidir.
İş yerinde kazaya uğrayan kişiler uzman iş kazası avukatı ile görüşme sağlayarak tazminat davası açabilir.
İş Kazasında Açılan Davalar
İşçinin yaralanması ya da ölümü durumunda öncelikle kolluk birimi ve Cumhuriyet savcısı soruşturma başlatır. Ardından ilgililere ceza davası açılır. İşçiler ve mirasçılar ise hukuk davası açma hakkına sahiptir. İş trafik kazası nedeniyle tazminat davası borçlar kanununun 41. ve 47. maddelerine göre bizzat kazaya uğrayan kişi tarafından açılabilir. Bunun yanı sıra mağdurun vefat etmesi durumunda maddi ve manevi olarak zarar gören yakınları, eşi, annesi, babası, kardeşi, nişanlısı ve bakıma muhtaç olan kişiler tarafından açılabilir.
İş kazası avukatı Ankara bölgesinde iş kazasına uğrayan kişilere her türlü bilgi ve desteğini sunar. Uzman avukatınızdan yardım alarak dava sürecini başlatabilirsiniz.
İş kazası; işe gelip giderken ya da iş verenin emirleri doğrultusunda yapılan seyahatler esnasında meydana gelen kazalardır. İş Mahkemeleri kanuna göre ise iş mahkemelerince açılan her dava ikamet edilen yer mahkemesi tarafından bakılabilir. Bunun yanı sıra işçinin işini yapmış olduğu yere bağlı olan mahkemelerce de yürütülmektedir.
Trafik kazaları sonucunda ölüm meydana gelmiş ise mirasçılar, ölenin desteğinden yoksun kalan kişiler cenaze defin masrafları talebinde bulunabilir ve bunun yanı sıra ölüm sebebi ile duydukları üzüntü sebebi ile manevi tazminat talebinde bulunabilir.


Yorum ve Sorular

Henüz bir yorum paylaşılmamış. Bir yorum yazın.

Yorum Yaz