Kazaları Önlemenin Yolları
22 Mayıs 2021

Kazaları Önlemenin Yolları

Trafik kazalarının yaklaşık %90’ı sürücü hatalarından kaynaklanıyor. % 2 ‘si ise yaya hataları sebebi ile meydana gelmekte. Ülkemizde trafik kazaları nedeni ile yaklaşık olarak 10 bin kişi hayatını kaybetmekte ve 200 binin üzerinde de bu kazalarda çeşitli yaralanmalar oluşuyor. Kazaları önlemenin yolları da bu nedenle öncelikle yaya ve sürücüleri bilgilendirmek.

Trafik Kazalarını Önlemenin Yolları

Trafik kurallarına uymayan kişilerin sebep olduğu trafik kazaları can kayıplarına neden olur. Yapılan araştırmalara göre ise dünyada ölüm nedenleri araştırıldığında trafik kazaları dokuzuncu sırada karşımıza çıkıyor. Bu nedenle kazaları önlemek adına;

– Emniyet kemerinin takılması can kayıplarının engellenmesinde oldukça önemli. Bu nedenle emniyet kemerini yalnızca sürücü koltuğundayken değil yolculuk esnasında da takılması şart.
– Trafik kurallarına göre belirlenen araç takip mesafesine de uyum sağlanması şart. Birden duran araçlar ile çarpma riski büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.
– Araç sollarken ise dikkatli davranmakta yarar var. Hatalı sollama yapılması trafik kazalarının meydana gelmesinde son derece etkili.
– Özellikle dar yollarda, kavşaklarda, köprülerde ve tünellerde sollama yapmamaya özen gösterilmeli.
– Sürekli sol şeridi kullanarak ilerlemek de trafik kazalarına neden olan etmenler arasında.
– Yayaların dikkat etmesi gereken durumlardan biri ise trafik ışıklarına uyum sağlanması. Trafik ışıklarının bulunmadığı yerde üst geçitlerin tercih edilmesi gerekiyor.
– Alkol aldıktan sonra araç kullanılması ise hem sürücünün hem de trafikte yer alan kişilerin hayatını tehlikeye atan en büyük etmenlerden biri.
Kazalara sebep olan davranışları yok etmek kazaları önlemenin yolları arasında son derece etkili bir yöntemdir.
Trafik Kazası Nedenleri
Dikkatsizlik trafik kazasına neden olan en birinci nedenlerden biri. Bunun yanı sıra sürücülerin aşırı hız yapması, özellikle uzun süren yolculuklarda uykusuz bir şekilde araç kullanmak, rutin araç bakımlarının yaptırılmaması, trafik kurallarını dikkate almamak trafik kazalarının meydana gelmesinde en önemli nedenler arasında yer alıyor. Trafik kazası avukatı ile görüşme sağlayarak maddi ve manevi tazminat hakkında bilgi sahibi olunması mümkün olacak.
Bu anlamda uzman trafik kazası avukatı Ankara bölgesinde hizmet vermekte ve kaza mağdurlarına destek olmaktadır.


Yorum ve Sorular

Henüz bir yorum paylaşılmamış. Bir yorum yazın.

Yorum Yaz