Kazanın İş Kazası Olduğuna Hangi Kurum Karar Verir ?

Kazanın İş Kazası Olduğuna Hangi Kurum Karar Verir?
İş kazası söz konusu olduğunda bilirkişiye düşen görev oldukça büyüktür. Bir kazanın iş kazası mı yoksa kişi hatası mı olduğunu belirleyen kurum bilirkişilerdir. Bilirkişiler SGK’nın iş sağlığı ve güvenliği elemanları oluyor. Bu nedenle kazadan hemen sonra işverenler SGK’ya haber vermek ile yükümlüdür. Kazanın iş kazası olduğuna hangi kurum karar verir konusunda verilen cevap SGK iş güvenliği elemanlarıdır. Herhangi bir alanda kaza meydana geldiği zaman haklarınızı sonuna kadar koruyabilmek adına iş kazası avukatı hizmetinden yararlanmanız lehinize bir sonuç çıkarıyor.
İş Kazası Raporu Nasıl Hazırlanır?
İş kazalarında bilirkişiler durumun kaza olup olmadığını anlamak için çeşitli araştırmalar yapacaktır. Kazanın iş kazası olduğuna hangi kurum karar verir konusunda sadece SGK iş güvenliği uzmanları yanıtı verilse de bu kararın verilmesinde etkili olan başka kurumlar da vardır. Mesela polis ya da jandarmanın beyanları oldukça önemli ve etkilidir. İş kazası avukatı Ankara olarak iş kazalarında mağdur olan tarafa destek vermek için hazır bulunuyoruz. Bilirkişi raporuna dava açılabileceğini de unutmamalısınız. Bilirkişi olayı çözümlemek için aşağıdaki aşamalara odaklanacaktır:
Bilirkişi iş kazasının herhangi bir delil ile desteklenip desteklenmediğine bakacaktır.
Var olan delil belirli bir belge ya da fiziksel bir öğe ile destekleniyor mu yoksa sadece görgü tanıklarının ifadeleri ile mi tespit ediliyor, bakılması gereken durunlar arasındadır.
Delillerin varsayımlara dayanıp dayanmadığına bakılıyor, eğer ki varsayım söz konusu ise öneriler uygun mu değil mi araştırması yapılıyor.
İş Kazalarında İşçilerin Hakları
Eğer ki yaralanma söz konusu ise işçi iş göremezlik durumunun karşılığını almalıdır. Bunun için iş kazası avukatı olarak sizlere yardımcı oluyoruz. Özellikle iş kazaları konusunda tecrübeli ekibimiz ile tüm haklarınızın savunucusu olacağız. Eğer ki işçi öldüyse o zaman yakınlarının belirli hakları vardır. Bu hakların doğru şekilde savunulması, mağdurların hak etmiş oldukları tazminatı alabilmesi gerekiyor. Bunun için de iş kazası avukatı Ankara hizmetinden yararlanmak, hakkınızı elde edebilmek adına en önemli parametrelerden biri oluyor. Üstelik tazminatı alma sürecini de hızlandırıyor.

Related Posts

Leave us a reply

API –>