Olumlu Miras Sözleşmesi

Erenoğlu Hukuk Bürosu Bugün Miras Hukuku İle İlgili Makalemizi Yazıyoruz.. Olumlu miras sözleşmesi kavramında yani miras bırakan kişi miras sözleşmesiyle var olan mirasının tamamını ya da mirası içerisindeki belirli bir malını sözleşme yaptığı üçüncü şahısa bırakabilmektedir. Olumlu miras sözleşmesinde, miras bırakan kişi mal varlığında istediği gibi tasarruf hakkına sahiptir. Fakat miras sözleşmesinde belirlenmiş olan yükümlülüklerin her durumda yerine getirilmediği durumlarda ölüme bağlı tasarrufuna itiraz edilebilmektedir. Yani miras bırakan kişi ile üçüncü kişi arasında yapılan miras sözleşmesi yükümlülüklerinin yerine getirmek zorundadadır. Aksi bir halde miras sözleşmesinin iptali gerçekleşebilir ya da talep edilebilir.

Olumlu Miras Sözleşmesi

Olumlu miras sözleşmesi de diğer miras sözleşmeleri gibi resmi memur veya iki tanık ile beraber birlikte yapılabilmektedir. Hukuki açıdan olumlu miras sözleşmesinin bağlayıcı olabilmesi için bu şartların yerine getirilmesi gerekir.

Paylaş !Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Digg thisShare on StumbleUpon0Share on Tumblr0Share on Reddit0

Diğer Yazılar

Leave us a reply