İnşaat Kazaları ve İşçilerin Tazminat Hakları
22 Mayıs 2021

İnşaat Kazaları Ve İşçilerin Tazminat Hakları
Herhangi bir işverenin gözetimi altında olan işçilerin bedensel ya da ruhsal olarak zarara uğraması iş kazası olarak kabul ediliyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında iş kazası 13.madde içerisinde düzenlenmiştir. İnşaat kazaları ve işçilerin tazminat hakları konusunda düzenlemeler bu kanun kapsamında yapılıyor. İş yerinde yer alan bir işçi, işveren tarafından yaptırılan işin başında, aynı zamanda işveren tarafından dışarı gönderilen bir işçinin işini yaptığı sırada zarara uğraması iş kazası olarak kabul ediliyor. İş kazası tazminatı ise iş kazası geçiren ve maddi ya da manevi bir zarara uğrayan işçiye verilen tazminattır. İş kazası avukatı hizmetinden yararlanarak hakkınız olan iş kazası tazminatını kolay bir şekilde alabilirsiniz.
İş Kazasında Maddi Tazminat Nedir?
Eğer ki bir işçi maddi tazminat almak istiyorsa kaza sonucunda somut bir durum oluşuyor olması gerekiyor. Yani kişi zarar gördüyse, yaralandıysa ya da sakatlık durumu söz konusu ise hastane tedavisi, kazanç kayıpları bu tazminat türü ile ödenmelidir. Tazminatın belirli bir kısmı SGK tarafından karşılanırken belirli bir kısmı da işveren tarafından karşılanmalıdır. İş kazası avukatı Ankara ile birlikte çalışan kazazedeler haklarını en iyi şekilde kullanabiliyor. Eğer ki SGK belirli bir bölümünü ödemiyorsa, işveren tüm tazminatı ödemek durumunda kalıyor. Ancak işverenler bu duruma pek de sıcak bakmıyor. Bu durumda iş kazası avukatı hizmeti almak, işinin uzmanı olan ekibin işverenden bu tazminatı almasına vesile oluyor.
İş Kazasında Manevi Tazminat Nedir?
Sadece maddi tazminat davaları değil aynı zamanda manevi tazminat davaları da vardır. Cismani zarar oluşan işçiler bu tazminat türünden yararlanabilir. Aynı zamanda ölüm söz konusu olduğunda ölen işçinin yakınları da bu tazminattan yararlanma hakkına sahiptir. Ölüm sonrasında ödenen bu tazminat işçinin ailesinin kederine ve öfkesine karşılık verilmektedir. İş kazası avukatı Ankara sayesinde işçi yakınları hak etmiş oldukları manevi tazminatı alabiliyor. İnşaat kazaları ve işçilerin tazminat hakları SGK kanununun 13.maddesinde net bir şekilde belirtildiği için işinin ehli bir avukat tüm tazminat hakkınızdan yararlanmanıza yardımcı olabilir.


Yorum ve Sorular

Henüz bir yorum paylaşılmamış. Bir yorum yazın.

Yorum Yaz