Miras Sözleşmesi Nedir ve Nasıl Hazırlanır?
22 Mayıs 2021

Miras sözleşmesi kavramı ve ne işe yaradığı hakkında makalemiz, miras bırakacak olan kişinin üçüncü bir kişi ile yaptığı ve ölüme bağlı olarak tasarruf şeklinde olan sözleşmedir. Türkiye’de Miras sözleşmelesi’nin geçerli sayılabilmesi için vasiyetname gibi resmi bir şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Yani miras sözleşmesi resmi memur önünde ve mutlaka iki tanıkla birlikte imzalanmalıdır. Bunun Aksi durumda yapılan miras sözleşmelerinin hukuki bir bağlayıcılığı olmayacaktır. Miras Hukuku Avukatı Miras sözleşmesinin kapsamı da memur ve tanıklar önünde açıkça belirtilmelidir.

Miras Sözleşmesi Nedir Nasıl Hazırlanır

Miras sözleşmesi yapan tarafların miras sözleşmesinin iptali ile ilgili yapacakları yazılı anlaşma ile miras sözleşmesinin iptali her zaman gerçekleşebilmektedir. Miras sözleşmesini tek taraflı olarak iptal ettirmek isteyen kişiler açısından da miras sözleşmesinin iptali için ancak kanunda vasiyetnameler için öngörülen şekil ve hususlar dahilinde yapılabilmektedir. Miras sözleşmesiyle atanan mirasçı sıfatını taşıyan kişi miras sözleşmesinin yapılmasından sonra miras bırakacak olan Bireye karşı, mirasçılıktan çıkarılma neden olacak bir davranışta bulunması halinde miras bırakan kişi miras sözleşmesini her zaman tek taraflı olarak iptal edebilmektedir.

Miras sözleşmesinin ortadan kalkmasına neden olaylardan birincisi de miras bırakacak kişinin ölümü esnasında miras sözleşmesi yapılan kişinin ölmüş olması durumunda miras sözleşmesi kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Miras sözleşmesi içerisindeki bulunan şartlara göre sağlar arası edimleri isteme hakkına sahip olan birey, bu edimlerin sözleşmeye uygun olarak yerine getirilmemesi veya belirli bir güvence kapsamına alınmaması durumunda Borçlar Hukuku uyarınca sözleşmeden dönme hakkı vardır.

Miras Hukuku Davlarında Arabuluculuk Sistemi İle’de Davalar Yürütülebilir..


Yorum ve Sorular

Henüz bir yorum paylaşılmamış. Bir yorum yazın.

Yorum Yaz